Республика Беларусь

Общие темы. Пожалуйста, для обсуждения "конкретных" вопросов используйте соответствующие тематические конференции.
Закрыто
Аватара пользователя
Vims
Northern Yeti
Сообщения: 21310
Зарегистрирован: 17 фев 2003, 15:53
Откуда: Magadan - Vancouver
Контактная информация:

Re: Республика Беларусь

Сообщение Vims »

Waterbyte писал(а):
george писал(а):Виктория, Мармот, плиз. Не пишите больше в этом топике.
а этот парашютист как задолбал!
you made my Friday :lol: :lol:
Аватара пользователя
george
Графоман
Сообщения: 14127
Зарегистрирован: 20 июл 2003, 12:48
Откуда: M2R

Re: Республика Беларусь

Сообщение george »

Бітва пад Оршай яшчэ ідзе

У кожнай нацыі ёсць моманты, якімі можна ганарыцца

У беларусаў шмат такіх момантаў! Адно з галоўных месцаў у гэтым шэрагу займае Аршанская бітва.

І папрашу не папракаць мяне розных "господ и товарищей" у тым, што я "фошист и биндеровец" ды мяне "купила Америка", таму што ў мяне ёсць сябры-расейцы, калісьці я быў закаханы у дзяўчыну з Расеі і мой дзядуля быў родам з Яраслаўскай вобласці (што не замінала яму ў канцы 80-х — пачатку 90-х быць актыўным актывістам БНФ і захапляцца беларускай ідэяй)!

Не бывае дрэнных народаў, у кожным ёсць добрыя людзі і дрэнныя. А справа ў тым, што апошнія 500 гадоў галоўная пагроза для беларусаў (літвінаў) як нацыі ідзе менавіта ад усходняга суседа. Менавіта яны мэтанакіравана знішчалі ўсе літвінскае, нават змяніўшы нашу спрадвечную назву Літва на Беларусь, але, дзякаваць Богу, літвінскі падмурак застаўся і ў назве Беларусь

І якраз пра Бога ўспомнілі... Верыць у яго кожны можа, а можа і не верыць.

Справа у тым, што ў беларусаў дзве традыцыйныя хрысціянскія рэлігіі — каталіцтва і праваслаўе (паганства таксама традыцыйнае, але цяпер яго чапаць не будзем). І вось менавіта ад каталіцтва Масква абараняе "истинно православных единоверцев", забываючы пра тое, што беларусы — і каталікі, і праваслаўныя — гэта адзін народ (я, напрыклад, са змешанай сям`і) і што беларускае праваслаўе, якое маскавіты называлі "литовской схизмой", старэйшае і болей жывое, чым іхняя маскоўская артадоксія, заснаваная пры мангольскім ярме. І яшчэ калі сказаць пра абарону праваслаўя, чаму ж расейцы тады ў Афрыцы не абараняюць сваіх праваслаўных братоў з Эфіопскай праваслаўнай царквы?

Самае цікавае ў тым, што камандаваў войскамі Вялікага княства Літоўскага праваслаўны гетман Кастусь Астрожскі, а перад бітвай з абодвух бакоў адслужылі імшу праваслаўныя святары (з нашага боку адслужылі яшчэ і каталіцкія). Атрымаўшы бліскучую перамогу ў меншасці, гетман Канстанцін і войскі ВКЛ паказалі тое, што Бог быў на іх баку і на чыім баку праўда.

Маскоўскія войскі, атрымаўшы паразу, страцілі забітымі блізу 40 тысяч. У рукі пераможцаў трапіла шмат трафеяў — зброя, баявыя сцягі. Захопленых коней і палову вайсковага абозу Канстанцін Астрожскі раздаў сваім жаўнерам у падзяку за мужнасць і адвагу. Як сцвярджаюць летапісы, сярод трафеяў знайшлі і тысячы кайданоў, якія цар Васіль ІІІ падрыхтаваў для літвінаў. Гэтыя кайданы праз меней чым тры стагоддзі на літвінаў надзене іншы кіроўца Расеі — Кацярына Другая, ды начэпіць так моцна, што дагэтуль іх не расчапіць... Але каб не было Аршанскай бітвы, гэта магло здарыцца яшчэ раней, і для беларусаў гэта было б катастрофай, бо з яе землямі мог здарыцца "эфект Смаленшчыны" (этнічна беларускімі землямі, якія нашмат раней трапілі ў абдымкі ўсходняга суседа), і тады было б амаль немагчыма цяпер знайсці "признаков белорусской народности в исконно русских землях Северо-Западного края"

Бітва пад Оршай яшчэ ідзе. Яна будзе працягвацца да таго часу, пакуль на месцы бітвы каля рэчкі Крапіўны не адкрыюць помнік у гонар пераможцаў, пад бел-чырвона-белымі сцягамі і Пагоняй, з каталіцкімі і праваслаўнымі крыжамі, і пакуль 8 верасня не стане афіцыйным святочным днём у нашай роднай краіне — днём вайсковай славы, беларускім Днём Перамогі.
https://charter97.org/ru/news/2017/11/17/269500/
Аватара пользователя
george
Графоман
Сообщения: 14127
Зарегистрирован: 20 июл 2003, 12:48
Откуда: M2R

Re: Республика Беларусь

Сообщение george »

Завтра в Киеве, матери и столице городов русских.

Аватара пользователя
akela
Графоман
Сообщения: 13066
Зарегистрирован: 21 авг 2007, 10:25
Откуда: ru->de->bc.ca

Re: Республика Беларусь

Сообщение akela »

george писал(а):
У кожнай нацыі ёсць моманты, якімі можна ганарыцца
Сначала прочиталось как "у кожаной нации есть мамонты", почти просветлился.
Короче, зачотный язык, что ни слово то лайк.
Аватара пользователя
george
Графоман
Сообщения: 14127
Зарегистрирован: 20 июл 2003, 12:48
Откуда: M2R

Re: Республика Беларусь

Сообщение george »

akela писал(а):
george писал(а):
У кожнай нацыі ёсць моманты, якімі можна ганарыцца
Сначала прочиталось как "у кожаной нации есть мамонты", почти просветлился.
Короче, зачотный язык, что ни слово то лайк.
Момант - момент, мне как-то странно, что это может быть каким-то непонятным момантам :)
Але ж зразумела, мабуць таму што я ведаю беларускую мову :)
Аватара пользователя
3ABXO3
Графоман
Сообщения: 13494
Зарегистрирован: 10 сен 2012, 18:07
Откуда: Qikiqtarjuaq

Re: Республика Беларусь

Сообщение 3ABXO3 »

Неожиданно захотелось драников со сметаной.
Аватара пользователя
akela
Графоман
Сообщения: 13066
Зарегистрирован: 21 авг 2007, 10:25
Откуда: ru->de->bc.ca

Re: Республика Беларусь

Сообщение akela »

3ABXO3 писал(а):Неожиданно захотелось драников со сметаной.
"хэш-драники", называем мы те что продаются замороженные в магазине.
Аватара пользователя
george
Графоман
Сообщения: 14127
Зарегистрирован: 20 июл 2003, 12:48
Откуда: M2R

Re: Республика Беларусь

Сообщение george »

3ABXO3 писал(а):Неожиданно захотелось драников со сметаной.
А мочанку? Батька (не тот что, а мой, настоящий) нам иногда устраивал. Блины, мясо в подливе, блин туда макаешь, скусна. Пад гарэлку :)
Аватара пользователя
george
Графоман
Сообщения: 14127
Зарегистрирован: 20 июл 2003, 12:48
Откуда: M2R

Re: Республика Беларусь

Сообщение george »

ElenaTs писал(а):Вот, если не смотреть, а слушать
Извините, George, но мне эта песня больше Белоруссия, чем Полонез
Я был в Пуще, да это сильно. Такая тишина, лес, такой воздух, хвоей пахнет. Птицы разных сортов и калибров поют. Вообще как другая планета. Но зубров диких не видел, не посчастливилось :(
Аватара пользователя
JuliaR
Маньяк
Сообщения: 1469
Зарегистрирован: 16 фев 2007, 17:26
Откуда: СПб - Toronto

Re: Республика Беларусь

Сообщение JuliaR »

У меня вот эта песня про Беларусь. Всегда хочется плакать, когда ее слышу.

Аватара пользователя
george
Графоман
Сообщения: 14127
Зарегистрирован: 20 июл 2003, 12:48
Откуда: M2R

Re: Республика Беларусь

Сообщение george »

JuliaR писал(а):У меня вот эта песня про Беларусь. Всегда хочется плакать, когда ее слышу.
Спасибо, хорошая песня. И состав Песняров правильный - Мулявин, Барткевич...
Аватара пользователя
george
Графоман
Сообщения: 14127
Зарегистрирован: 20 июл 2003, 12:48
Откуда: M2R

Re: Республика Беларусь

Сообщение george »

Насчет "песни партизан"... Если послушать мою тещу, а она в войну жила на хуторе в лесу, недалеко от Немана, и видела и знала многих партизан, так вот, если ее послушать, то таки да, явление было массовое, но не с самого начала войны. Народ сперва смотрел, что Гитлер делать будет. Когда начались массовые "репрессии" - расстрелы/повешения/концлагеря/отправки в Германию, то начались партизаны. Она говорит: "если бы Гитлер так сильно на людей не пошел, то скорее люди бы были с ним, чем со Сталиным".
Аватара пользователя
george
Графоман
Сообщения: 14127
Зарегистрирован: 20 июл 2003, 12:48
Откуда: M2R

Re: Республика Беларусь

Сообщение george »

Ровно 35 лет назад Динамо (Мн) стало чемпионом СССР.
Я был на последнем, решающем матче со Спартаком на искусственном поле ЦСКА. Наши выиграли тогда 4:3. Я тогда наткнулся на Н.Озерова случайно, чуть не сбил его с ног, он с тросточкой ходил.

Изображение

Изображение
Аватара пользователя
Gadi
Графоман
Сообщения: 18500
Зарегистрирован: 18 апр 2007, 11:33

Re: Республика Беларусь

Сообщение Gadi »

Жора, это таки твой билет?

А у меня где-то в архиве есть програмка вечера в ТЮЗе (кажется), когда Динамо поздравляли с 3-м местом в чемпионате, с надписью "Г. от Эдика Малофеева", вот ...
Аватара пользователя
george
Графоман
Сообщения: 14127
Зарегистрирован: 20 июл 2003, 12:48
Откуда: M2R

Re: Республика Беларусь

Сообщение george »

Gadi писал(а):Жора, это таки твой билет?

А у меня где-то в архиве есть програмка вечера в ТЮЗе (кажется), когда Динамо поздравляли с 3-м местом в чемпионате, с надписью "Г. от Эдика Малофеева", вот ...
Не-а, не мой, это с сайта минского Динамо, но мой билет выглядел так же, по-моему. Я в козырном 2-м ряду сидел, а не в 20-м, и видел как тряслись ноги у Сергея Боровского, когда он вбрасывал мяч из аута.
3-е место это 1983 год, в следующем году будем праздновать 35-летие. :)

А я в БГУ на соседних писуарах с М.Таривердиевым пИсал. Он у нас на встрече со студентами был.
А еще я с М.Мастрояни в одном бассейне в г-це Россия плавал, на соседних дорожках, это было в 87-м году, какой-то кинофестиваль в Москве проходил, а мы в этой г-це дембель замачивали, в сауне с выходом в общий бассейн :)
Закрыто