Что хотелось бы не сюда.

Вопросы международной политики.
Ответить
Аватара пользователя
george
Графоман
Сообщения: 14127
Зарегистрирован: 20 июл 2003, 12:48
Откуда: M2R

Что хотелось бы не сюда.

Сообщение george »

Вот почему-то после 2014 года это хочется в политику.


Песня ляці ў далёкі шлях, Віруе ў небе белы птах, Што ведае, дзе мой бацькоўскі дом Ён бачыць тую верную каханую, што мне наканавана У садзе пад галінай бэзу чуліся нам гукі ПАЛАНЭЗУ. Мне малюе сон: далекі бераг, дзе душа адпачывае зноў, дзе толькі музыка ў сэрцы нібы крылы матылька і мы с тобой ( і мы с табой). Руцэ-рука-а-а!!! Там на пагорку белы храм, К яму ў дзяцінстве бегаў сам, (Але гэта лексічная і арфагрыфічная памылка "Да яго ў дзяцінстве бегаў сам . " у беларускай мове намя такога прыназоўніка) Любіў глядзець святых на даўніх абразах І белыя анелы ўсміхаліся ў блакітных купалах І чуліся пад сводамі чаруючыя гукі благавеству.!!! Бог барані мой край Ад бед і нягод схавай Забыцца нам усім не дай Куды мы і дзе і адкуль мы ішлі. І ад сахі і ад зямлі, і ад лугоў і ад ракі,і ад лясоў і ад дуброў, ад сакавітых спелых траў, павінны да вытокаў душы, да роднай мяжы нарэшце прыхінуцца.
Аватара пользователя
Stanislav
Mr. Minority Report
Сообщения: 43459
Зарегистрирован: 19 окт 2005, 16:33
Откуда: Moscow - Richmond - New Wesт - Burnaby

Re: Что хотелось бы не сюда.

Сообщение Stanislav »

Хм... Джордж, вы выступаете за восстановление Польши в границах Речи Посполитой? ;-)
Аватара пользователя
george
Графоман
Сообщения: 14127
Зарегистрирован: 20 июл 2003, 12:48
Откуда: M2R

Re: Что хотелось бы не сюда.

Сообщение george »

Stanislav писал(а):Хм... Джордж, вы выступаете за восстановление Польши в границах Речи Посполитой? ;-)
Нет, имха соединение ВКЛ с Польшей было ошибкой, уж если и выступать, то за восстановление ВКЛ, но я даже за это не выступаю.
Тут тоньше, но Вы же Станислав в истории мыслите кетегориями кто кому навалял, не думаю, что Вам понять :)
Аватара пользователя
george
Графоман
Сообщения: 14127
Зарегистрирован: 20 июл 2003, 12:48
Откуда: M2R

Re: Что хотелось бы не сюда.

Сообщение george »

Вот надо бы было в "это забавно", но хочетца сюда.
Mysterious Soviet buoy surfaces in South Florida

Some international intrigue, Soviet-style with a Cuban twist, has kicked up along the shores of South Florida.

A 1,200-pound Soviet buoy that surfaced off Dania Beach looks like it belongs in a James Bond movie. “Гидрометслужба СССР” — which the Library of Congress says is Russian for Hydrometrical Service of the USSR — is painted in black on its side.

Exactly where the rusty, Cold War-era relic came from, and what it was used for, remain a mystery.

Workers at Dr. Von D. Mizell-Eula Johnson State Park pulled it off the beach just days after Hurricane Irma swept through town.

They think it floated 350 miles from Cuba, given Cuba’s historically close ties with the Soviet Union.

Изображение

Изображение

More images, and video.
Аватара пользователя
Stanislav
Mr. Minority Report
Сообщения: 43459
Зарегистрирован: 19 окт 2005, 16:33
Откуда: Moscow - Richmond - New Wesт - Burnaby

Re: Что хотелось бы не сюда.

Сообщение Stanislav »

george писал(а):
Stanislav писал(а):Хм... Джордж, вы выступаете за восстановление Польши в границах Речи Посполитой? ;-)
Нет, имха соединение ВКЛ с Польшей было ошибкой, уж если и выступать, то за восстановление ВКЛ, но я даже за это не выступаю.
Тут тоньше, но Вы же Станислав в истории мыслите кетегориями кто кому навалял, не думаю, что Вам понять :)
Я просто спрашиваю :D Ведь политическое кредо Огинского было именно про это...
Кстате, когда сторонникам данного политического кредо наваляли, он, пораскинув мозгами, пошел служить России...
Аватара пользователя
vm222
Маньяк
Сообщения: 3102
Зарегистрирован: 15 май 2010, 11:45
Откуда: Kharkov, Ukraine - New Westminster, Canada

Re: Что хотелось бы не сюда.

Сообщение vm222 »

george писал(а):
Stanislav писал(а):Хм... Джордж, вы выступаете за восстановление Польши в границах Речи Посполитой? ;-)
Нет, имха соединение ВКЛ с Польшей было ошибкой, уж если и выступать, то за восстановление ВКЛ, но я даже за это не выступаю.
Тут тоньше, но Вы же Станислав в истории мыслите кетегориями кто кому навалял, не думаю, что Вам понять :)
:lol: :lol: :lol: :s1:

Изображение
Аватара пользователя
george
Графоман
Сообщения: 14127
Зарегистрирован: 20 июл 2003, 12:48
Откуда: M2R

Re: Что хотелось бы не сюда.

Сообщение george »

Stanislav писал(а):
george писал(а):
Stanislav писал(а):Хм... Джордж, вы выступаете за восстановление Польши в границах Речи Посполитой? ;-)
Нет, имха соединение ВКЛ с Польшей было ошибкой, уж если и выступать, то за восстановление ВКЛ, но я даже за это не выступаю.
Тут тоньше, но Вы же Станислав в истории мыслите кетегориями кто кому навалял, не думаю, что Вам понять :)
Я просто спрашиваю :D Ведь политическое кредо Огинского было именно про это...
Кстате, когда сторонникам данного политического кредо наваляли, он, пораскинув мозгами, пошел служить России...
Ошибаетесь. Вот именно что его кредо было воссоздание ВКЛ, пусть даже и в составе РИ (ну риал политик). Не речи посполитой. Да и "пошел служить России" он, похоже, тольки ради этого. Когде его план провалился, ушел.

Кстати, его ошибочно считают поляком, на самом деле он скорее литвин (белорус), или смесь. По крайней мере топил он именно за ВКЛ, считая что б. территориям ВКЛ надо отелиться от польского влияния.
Аватара пользователя
george
Графоман
Сообщения: 14127
Зарегистрирован: 20 июл 2003, 12:48
Откуда: M2R

Re: Что хотелось бы не сюда.

Сообщение george »

Российский дипломат (посол?) тоже присутствовал, это как бы немного удивляет и радует.
Костюшко - национальный герой сразу трех стран: Беларуси, Польши, и США. Для тех кто не в курсе: Костюшко строил West Point в Нью-Йорке. Сейчас там располагается военная академия.
Амбасадары заклалі дубовую алею ў гонар Касьцюшкі на яго радзіме

У Косаве на Берасьцейшчыне адбыліся мерапрыемствы ў гонар Тадэвуша Касьцюшкі, прымеркаваныя да 200-годзьдзя яго сьмерці. Дыпляматы ЗША, Польшчы, Украіны ды іншыя пасадзілі алею каля сядзібы-музэю Касьцюшкі.

У памяць аб Тадэвушу Касьцюшку ў косаўскім касьцёле, дзе ён быў ахрышчаны, адбылася імша. Пасьля яе прайшло ўскладаньне кветак да валуну з рэльефам змагара за свабоду каля сядзібы-музэя.

На мерапрыемстве прысутнічалі дыпляматы ЗША, Швайцарыі, Польшчы, Украіны і Расеі, дэлегацыя Фонду імя Касьцюшкі і іншыя госьці.
...
Пасьля ўскладаньня кветак і экскурсіі па музэю, амбасадары і госьці заклалі дубовую алею каля сядзібы-музэю Касьцюшкі.
https://www.svaboda.org/a/28795923.html
Изображение

Изображение

Изображение
Ответить